Letem světem

Mezinárodní politika:

Mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador (na fotce) požádal Spojené státy o všechny informace ohledně spojení bývalého mexického ministra obrany s pašeráky drog. V návaznosti na čin kritizoval působení americké agentury DEA (Úřad pro potírání drog pozn. redakce) v Mexiku.  Generála Salvadora Cienfuegose DEA zadržela v Los Angels. Bývalý ministr byl identifikován jako El Padrino, který kryl činnost drogového kartelu H-2. Zatčením výrazně utrpěl obraz armády jako jedné z nejdůvěryhodnějších institucí.

 

Vnitřní politika:

Nejdéle sloužícího japonského premiéra Šinza Abého nahradil jeho stranický kolega Jošihide Suga. Abé se rozhodl rezignovat z důvodu zhoršujících se chronických zdravotních problémů. Od nového premiéra se očekává pragmatická zahraniční politika. Čeká jej rovněž rozhodnutí o osudu letních olympijských her, které se měly letos konat v Tokiu. Tématem je rovněž reforma jednoho ze zásadních odkazů jeho předchůdce hospodářské politiky známé jako abenomika.

 

Mezinárodní organizace

OSN/mezinárodní dění

V srpnu 2020 došlo v Radě bezpečnosti OSN k hlasování o prodloužení zbraňového embarga vůči Islámské republice Írán na dobu neurčitou. Rezoluce navržená Spojenými státy nicméně Radou bezpečnosti neprošla – nejenže si rezoluce vysloužila dvě veta ze strany Číny a Ruské federace, ale pro se vyjádřili pouze dva členové – zmíněné USA a Dominikánská republika. Většina států se zdržela právě proto, že embargo mělo být nastaveno na dobu neurčitou. Samotné mezinárodní embargo proto vypršelo po 13 letech 18. října.

 

Organizace spojených národů

Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva vydal 20. října zprávu, která ostře kritizovala poslední změnu Zákona o zahraničních příspěvcích v Indii. Tento zákon, schválený v roce 2010, značně omezil možnost financování především neziskových organizací, které se zabývají ochranou lidských práv. Poslední dodatky ztěžují práci těmto organizacím především skrze administrativní nároky. Jedna z neziskových organizací, které byly tímto dotčeny, je Amnesty International, která byla obviněna z porušení nových nařízení a musela ukončit své působení v Indii.

 

Severoatlantická aliance:

Severoatlantická rada se shodla na vybudování nového střediska vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Jeho úkolem má být vesmírná podpora aliančních operací, výměna informací a koordinace vesmírných aktivit. Rozhodnutí podtrhuje snahu Aliance působit koordinovaně ve vesmírném prostoru. Na konci loňského roku byl vesmír deklarován jako pátá operační doména. Přesto nemá NATO v souladu s mezinárodním právem záměr umístit do vesmíru zbraňové systémy.

 

Evropská unie:

Došlo k první změně složení Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové. Komisař pro finanční služby Phil Hogan rezignoval v srpnu kvůli porušení koronavirových pravidel. Irské místo nově obsadí v téže pozici dlouholetá europoslankyně Mairead McGuinnessová (Fine Gael/EPP). V roli ji na začátku října potvrdil Evropský parlament. Von der Leyenová se tak mimo jiné přiblíží svému cíli v podobě genderově vyvážené Komise.

 

Body agendy

Domácí násilí

Od začátku koronavirové krize došlo v mnoha státech světa k rapidnímu nárůstu domácího násilí. Světová zdravotnická organizace a některé agentury OSN varují, že tento fenomén je úzce spojený se zhoršujícími se psychickými stavy během pandemie. Na vině jsou některá opatření států, především „lockdowny“ a zhoršující se globální ekonomická situace. Na začátku října navíc WHO vydala průzkum, který ukazuje, že pandemie zhoršila celkové působení služeb, které se zaměřují na ochranu mentálního zdraví, a to téměř ve všech zemích světa.

 

Interrupce

Dne 22. 10. rozhodl polský Ústavní soud o úplném zákazu potratů v případě poškozeného plodu. V Polsku – jedné z nejvíce nábožensky založených zemí v Evropě – byly už před tímto rozhodnutím interrupce až na výjimky zakázány. Proti návrhu protestovaly posledních několik měsíců tisíce lidí ve velkých polských městech, když se konzervativní vládnoucí strana Právo a spravedlnost pokusila tento zákon schválit skrze parlament. Téměř všichni ústavní soudci byli zároveň nominováni právě Právem a Spravedlností. Potraty byly u poškozených plodů zakázány i v případě, že plod má téměř nulovou šanci na přežití.

 

Foto: EneasMx, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Kateřina Pechmannová

Kateřina Pechmannová

generální tajemnice Rady EU

katerina.pechmannova@amo.cz

více informací ▼

Káťa pochází ze středočeského města Dobříš (takže pro Brňáky Pražák a pro Pražáky vesničan) a studuje Právnickou fakultu v Praze. Většinou ji najdete začtenou v knize nebo u seriálu. Mimo to ráda cestuje a samozřejmě užívá studentského života, tedy tráví čas s přáteli ideálně po kavárnách či nad sklenkou vína. Miluje kávu, čokoládu, spánek, gin & tonic a dlouhé debaty o politice. Na Summitu zůstává již pátým rokem věrna modelu EU, kterému bude letos, po letech mezi účastníky a přesunu mezi místopředsedy, již podruhé předsedat.

Barbora Novotná

Barbora Novotná

předsedkyně UNSC v Modelu OSN

barbora.novotna@amo.cz

více informací ▼

Bára zatím úspěšně pokračuje ve studiu politologie a mezinárodních vztahů na FSV. Loňský rok ale potvrdil, že je posedlá Blízkým východem, takže ji můžete přistihnout, jak všem říká, že se konečně musí naučit arabsky. Také sbírá vlajky a jejím snem je mít tolik vlajek, že by se Valné shromáždění OSN mohlo uspořádat u ní doma.

Její ne tak tajnou superschopností je objímání lidí a neustálé opakování Kantova kategorického imperativu všem, kdo přechází na červenou. Kromě toho se snaží ve volném čase psát historickou fikci.

 

SLEDUJTE NÁS!

Redakce

A jaké jsou vaše zážitky? O čem byste si chtěli přečíst v příštím čísle? Napište nám!