Milé delegátstvo a přátelstvo,

přichází čtvrý díl ze série #tohlejesummit o zákulisí Pražského studentského summitu. Dnes jsme si přichystali představení týmu, který všichni dobře znáte. Co během workshopů vidíte je ale jen část toho, co doopravdy obnáší. Pojďte se s námi podívat, jak se tvoří Summit!

#tohlejetýmfocení

Tým focení je jeden z mála týmů, který svou práci nedává najevo jen na workshopech, ale vidí jí například i rodiče a kamarádi delegátstva či sekretariátnictva. Také je to velmi kreativní tým, který je spíše o individuálním rozvoji, než týmové práci. Dokáže být jen tak dobrý, jak dobří jsou jeho členové. A summit očividně přitahuje talentované a rychle učenlivé lidi, protože summití fotky jsou každý ročník tzv. banger!

Jaký proces za nimi tedy vlastně stojí? Z čeho se vaše práce skládá a jak je časově náročná?

I když to může znít trochu zaujatě, tak podle mě patří tým focení k těm nejnáročnějším ze všech. Naše práce je v podstatě rozdělena na dvě části: tu viditelnou, která probíhá na workshopu a tu neviditelnou, která probíhá v následujících dnech u počítačů. Naším úkolem je být připraveni zachytit skoro každý moment, a to od začátku registrací až po ukončení programu v orgánech. Tyto fotky, kterých může klidně být až 500, pak musíme projít, upravit a nahrát. Mně osobně tahle část práce zabere nespočet hodin a energie, ale ta výsledná galerie vždy stojí za to!

Jak jste měli v týmu rozdělenou práci? Fotil každý jen to, co chtěl, nebo všichni všechno?

Asi tak týden před každým workshopem připravím tabulku, kde je celý program rozdělen na jednotlivé části a každý z týmu focení ji musí vyplnit. Ke každé položce programu je možnost zakliknout jednu ze tří možností – můžu, nemůžu a chci. Dávám tak všem možnost, aby mohli fotit co chtějí (například když je zajímá nějaký seminář). Po tom, co všichni tabulku vyplní, dám všem fotografům za úkol focení konkrétních seminářů či orgánů. Zároveň ale v našem týmu platí zásada „foť, co chceš, ale hlavně to, u čeho jsi napsaný“.

Co technika? Máte každý svůj foťák?

Tým focení je náročný i proto, že vyžaduje nějakou vstupní investici v podobě foťáku a alespoň základních znalostí práce s ním. Je nutností, aby každý z členů měl vlastní foťák nebo měl alespoň možnost si ho na každý workshop od někoho půjčit. Každý z nás také vlastní několik objektivů, protože třeba na focení velkých skupin a jednotlivých portrétů osob se hodí jiné objektivy, čímž se ta investice ještě o něco zvyšuje.

Vnímáš posun týmu od začátku ročníku? Je na fotkách vidět, že se členové fototýmu praxí v této disciplíně zlepšili?

Určitě je vidět pokrok! Nejvíce ho asi vnímám sama na sobě, protože jsem v týmu už druhý rok a je pro mě určitě snadnější porovnat dovednosti na vlastní tvorbě, která vzniká i mimo prostředí Summitu. Ale i tak musím říct, že když si procházím všechny fotky z workshopů nebo jiných akcí, tak si hodně všímám pokroku, kterého dosáhli ostatní členové. Je vidět, že všechny práce baví a že jsou otevření vzájemným radám, díky který se můžeme společně zlepšovat. Práce v týmu určitě není jednoduchá a všem členům týmu patří velké poděkování a uznání za veškerou práci, kterou zatím dokončili! <3

Na dotazy odpovídá:

Natálie Nováková

Natálie Nováková

vedoucí týmu focení

natalie.novakova@amo.cz

více informací ▼

Natálie studuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a letošní ročník bude pro ni na Summitu už třetí. Pochází z města Vyškov na okraji regionu Haná, ale má kořeny na Břeclavsku i na severní Moravě. Ve volném čase trénuje vrhačské disciplíny a sleduje sportovní zápasy a závody. Kromě toho sleduje filmy bratrů Nolanových a Coenových a hledá podniky s výbornými burgery.

Co přinesl tento tým summitím fotografům?

V životě jsem nikdy pořádně nefotil, ale dlouho jsem se tomuto koníčku chtěl věnovat. Když jsem se konečně odhodlal a koupil si vlastní foťák, měl jsem obrovskou radost, že jsem díky Summitu kolem sebe měl spoustu lidí, kteří focení rozumí a kteří mě dost naučili. Sice je přede mnou ještě hodně dlouhá cesta, ale práce v týmu focení mi hodně pomohla.

Prokop Válek

I když jsem do týmu nastupoval s určitými malými zkušenostmi, focení eventů a portrétů pro mě bylo velkou neznámou. Focení na summitu pro mě byla výborná zkušenost. Měl jsem jedinečnou možnost zkoušet a objevovat jak fotoaparát tak i kompozici a zároveň jsem mohl být klidný, že když se mi zrovna nebude dařit, nic se nestane a další členové týmu mě doplní.

Jindřich Bluma

Tým focení mi dovolil pohybovat se po celém summitu bez povšimnutí. Mohl jsme se jako duch proplétat mezi delegáty, procházet skrz všechny semináře, orgány či minisimulace a hledat ty nejlepší úhly k vyfocení.
Dostalo se mi tak náhledu do všemožných zákoutí summitu. I proto ho fotím čím dál tím raději.

Matyáš Fuksa

Do týmu jsem šel s pramalými zkušenostmi – bál jsem se fotit lidi a nerozuměl jsem většině věcí, které na mě zapůjčený tátův foťák vyplivnul. Díky parádní spolupráci s kolegy se mi nakonec ale povedlo i to málo vypilovat a nafotit i fotky, za které se opravdu nemusím stydět!

Michael Douša

Do týmu focení jsem se přidal s dost omezenými zkušenostmi, které jsem měl možnost v průběhu ročníku rozšiřovat a to v bezpečném prostředí, kde jsem se nemusel bát zkoušet nové věci a hrát si se všemi aspekty mých fotek.

Vojtěch Kozel