Český seriál získal poprvé v historii cenu Emmy, znělo koncem listopadu napříč českými médii. Tato zpráva jistě udivila nejednoho českého fanouška seriálů. Údiv byl o to větší, když se ukázalo, že cenu obdržel projekt #martyisdead internetové televize Mall.tv. Pokud jste o něm nikdy předtím neslyšeli, rozhodně nejste jediní, avšak náprava je snadná, všech jeho osm dílů je možné zhlédnout online za méně než dvě hodiny.

Když se řekne Emmy, mnozí z vás si možná představí záběry z Los Angeles z minulých let, na kterých tvůrci Hry o trůny přebírají jednu sošku za druhou. Pokud jste si teď na jejich místo dopředstavili skupinku Čechů, jste na omylu. Seriál #martyisdead totiž neobdržel tuto prestižní americkou cenu, ale její mladší mezinárodní verzi International Emmy, kterou každoročně uděluje Mezinárodní akademie televizních umění a věd v New Yorku. Konkrétně uspěl v kategorii Short-Form Series, kde porazil nominované seriály z Austrálie, Argentiny a Singapuru.

Kudy vede cesta z České republiky k prestižní mezinárodní ceně? Jak uvádí koproducent Vratislav Šlajer, českojazyčný #martyisdead byl od začátku seriálem i pro publikum zahraničního trhu. Když zaznamenal úspěch na několika festivalech a obdržel množství dalších cen, jeho tvůrci se ho sami rozhodli přihlásit do soutěže o International Emmy. O jeho nominaci a následném vítězství pak už rozhodla Mezinárodní akademie televizních umění a věd.

Můžeme pouze odhadovat, co porotu vedlo k vybrání právě tohoto seriálu. Podle producentů to nejspíš byla na kategorii Short-Form Series, ve které se běžně objevují převážně nízkorozpočtové projekty, nadprůměrná úroveň seriálu. Možná ale zaujal samotný děj. Minisérie #martyisdead vznikla jako reakce na fenomén nebezpečné online hry Modrá velryba, která otřásla v roce 2017 internetem. Ačkoliv vypráví příběh teenagera Martyho, paradoxně začíná jeho smrtí coby následku nešťastné srážky s projíždějící dodávkou. V seriálu sledujeme zdrcené rodiče snažící se odhalit, co se jejich synovi ve skutečnosti stalo a postupně se dozvídáme, že se stal terčem vydírání na sociální síti Facebook.

Seriál přináší poměrně realistický pohled na chování teenagerů na sociálních sítích, o kterém rodiče nejčastěji nemají nejmenší tušení. Ačkoliv by bylo možné označit některé herecké výkony mladších herců za méně kvalitní, celý seriál působí velmi realistickým a uvěřitelným dojmem. Ať už jde o komunikaci na sociálních sítích mezi žáky devátých tříd, kyberšikanu, problémy na školách, nebo nefungující rodinné vztahy, seriál jasně poukazuje na palčivá témata současné české i světové společnosti.

Přestože bych #martyisdead nezařadila mezi nejlepší seriály, které jsem kdy viděla, a dokázala bych přijít na mnoho příkladů z české tvorby, které by si cenu Emmy zasloužily minimálně stejně, s čistým svědomím můžu tento seriál komukoliv doporučit. Jeho hlavní předností je rychlý dějový spád, který může být příjemnou změnou od mnohdy zdlouhavých příběhů mainstreamové tvorby. Po zhlédnutí sice máte pocit, že jste sledovali plnohodnotnou propracovanou a napínavou sérii s přesahem, zároveň ale zjistíte, že vám to nezabralo více než dvě hodiny online. Možná to byl nakonec právě tento osvěžující efekt, který porotu z řad Akademie oslovil. Jedno je ale jisté, v budoucnu se můžeme těšit na pokračování tohoto neobvyklého projektu – tentokrát pod názvem #annaismissing.

 

Foto: MALL.TV, koláž PSS

Lucie Vodvářková

Lucie Vodvářková

hlavní koordinátorka

lucie.vodvarkova@amo.cz

více informací ▼

Lucka pochází z Ústí, studuje práva a mezinárodní vztahy s BSS v Brně a vede Pražský studentský summit. Tráví tedy dost času ve vlaku, kde se většinou snaží dohánět, co nestihla. Ve volných chvílích ráda posedí s kamarády u kafe nebo piva, případně si zaleze k některému seriálu. Než se stala hlavní koordinátorkou, vedla UNEP a zájem o ochranu životního prostředí v ní zůstává dodnes. Když Lucka zrovna Summit přímo nedělá, tráví čas s lidmi ze Summitu, nebo vypráví těm, co ho neznají, jak je super. 

Redakce

A jaké jsou vaše zážitky? O čem byste si chtěli přečíst v příštím čísle? Napište nám!