Stojíte v majestátní aule Právnické fakulty Univerzity Karlovy, na saku máte připnutý badge státu, který budete zastupovat, a možná trochu obezřetně pokukujete kolem sebe. Vyplnili jste přihlášku, prošli jste přijímacím řízením a stali se z vás delegáti. Gratulujeme! Čeká vás skvělý ročník nabitý spoustou jedinečných zážitků, užitečných vědomostí, ale taky zábavy a nových přátelství. Jak se ale tak rozhlížíte kolem sebe, napadá vás myšlenka: No jo, ale co teď? Jak mám zvládnout první workshop?

Tady je pár tipů, které vám usnadní váš první workshop i další summití fungování. 

Tip 1:  Buďte informovaní a připravte se

Už tím, že jste prošli přijímacím řízením a uspěli, jste překonali sami sebe. Stálo vás to čas, úsilí, a pokud jste nováčci, udělali jste navíc velký krok do neznáma. Nejspíš jste se zrovna ocitli mimo svoji komfortní zónu, což může být stresující. Jste v prostředí, kde to neznáte, mezi lidmi, které dost možná vidíte poprvé v životě, a můžete se cítit trochu ztracení. Kdo je ale připraven, není překvapen.

Moje rada je, dejte si na všechno čas a buďte informovaní. Naplánujte si, jak se na Právnickou fakultu dostanete. Kupte si včas jízdenky a připravte se na cestu. Pokud nejste z Prahy, zvažte, zda si zařídit na dobu workshopu ubytování. Čtěte e-maily a sledujte summití sociální sítě, kde se budou pravidelně objevovat důležité informace o průběhu ročníku. Mějte všechny informace o tom, jak bude probíhat workshop, ať vás nic nepřekvapí. A když si nebudete jistí, nebojte se zeptat. 

Další moje rada zní: přijďte včas, ať se stihnete trochu rozkoukat. Naprosto chápu, že vstávat o víkendu brzy ráno je náročné. Ale věřte mi, že pokud děláte takovýto krok z komfortní zóny, zcela jistě ráno před WS několik minut navíc k dobru oceníte. Jakmile dorazíte na místo, zorientujte se. Jděte k registracím, vyzvedněte si svůj badge, vezměte si Chron. Podívejte se, kam máte jít, kde se nachází orgánová místnost vašeho modelu a kde proběhne zahájení. To vše vyčtete z mapky.

 

 

Jděte na zahájení. 29. ročník za chvíli začne!

 Tip:  2 Nebojte se

Summit je místem, kde budete vystaveni novým situacím a vyzkoušíte si různé věci, ke kterým byste se možná v běžném životě nedostali –kolikrát jste třeba zastupovali názor vlády Burkiny Faso? Povedlo se vám někdy v běžný den navštívit ambasádu Řecka? Taky zde ale prožijete několik běžných životních situací, jako je třeba seznamování se s (s)novými lidmi.

Moje rada je, nebojte se. Nebojte se seznamovat. I když jste na summitu poprvé a nikoho tady neznáte, vězte, že spousta ostatních lidí je ve stejné situaci a rádi si s vámi popovídají. Navíc, lidé na summitu jsou často „ze stejného těsta“ jako vy, nebojte se tedy za ostatními přijít a začít si s nimi povídat. Jestli zrovna sedíte v aule, čekáte na zahájení a čtete tyto řádky, protože vaše introvertní já ještě nesebralo odvahu někoho oslovit, zvedněte oči od tohoto článku, otočte se k delegátovi, co sedí vedle vás, usmějte se a zeptejte se ho, jak se těší na letošní ročník Summitu. Budete až překvapení, jak snadno se dáte do řeči a jak rychle vám potom čas uteče.

Nebojte se ptát a být aktivní. Buďte lační po vědomostech a ptejte se expertů na to, co vás zajímá. Nebojte se projevit svůj názor. Nebojte se přihlásit o slovo během jednání. Summit je safe space a toto je skvělá příležitost, jak si zlepšit svoje soft-skills. Využijte šancí, které vám Summit nabízí. Přihlašte se na minisimulaci, jděte na návštěvu ambasády, zkrátka nebojte se překonávat sami sebe a využívat možností, jež se vám nabízejí. Rozhodně nebudete litovat.

Tip 3: Jděte společně na oběd i na orgánovou večeři

Máte za sebou první části workshopového programu, už jste se seznámili a teď si uvědomujete, že vám vyhládlo? Vezměte svoje nové kamarády a poobědvejte spolu. Během polední pauzy si můžete více popovídat a lépe se poznat. Navíc, jak jinak si naklonit ostatní, než když jim nabídnete sušenky? Pokud jste si vzali oběd z domu, na PF bude k dispozici mikrovlnka, takže si můžete svůj oběd ohřát. Pokud se rozhodnete vyrazit do města, myslete na to, abyste se stihli včas vrátit na odpolední část programu.

Po skončení oficiální části workshopu se vydejte na následnou socializaci. Jděte se svými spoludelegáty a předsednictvem na orgánovou večeři. O co jde? Nenechte se zmást názvem, nikdo vás nebude nutit jíst orgány. Orgánová večeře je společná poworkshopová socializace s ostatními. Využijte toho a vyrazte. Ve více neformálním prostředí a, pokud už vám bylo 18 let i po pár drincích, uvidíte, že se mezi ostatními budete za chvíli cítit jako mezi starými známými. 

Tip 4: Hlavně si to užijte!

Summit je projekt, kterým když projdete, něco ve vás zanechá. Bude to znít jako klišé, ale možná vám to i změní život. Rozhodně vám to rozšíří obzory, otevře dveře ke spoustě příležitostem a rozvine to vaše schopnosti a dovednosti, které se budou hodit (nejen) pro vaše budoucí studium. Navíc u toho poznáte spoustu nových a zajímavých lidí, ze kterých se můžou stát vaši blízcí kamarádi. Moje závěrečná rada je tedy prostá: užijte si to. Užijte si summití atmosféru, užijte si doprovodné akce, buďte součástí Summitu. Mějte na mysli, že Summit je tady pro vás.

Tak co? Jste připravení na skvělý 29.ročník?

Já doufám, že ano!

Pokud byste chtěli slyšet další tipy, určitě si poslechněte i náš podcast Summit Talks, konkrétně epizodu: Jak na první workshop a představení Chronu