Dopolední semináře

Jakub Záhora

Současná situace mezi Palestinou a Izraelem

Jakub Záhora v současnosti působí na Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy jako akademický a výzkumný pracovník. V minulosti byl také hostujícím výzkumníkem na univerzitách v Izraeli, USA a Německu. Zároveň teď pracuje i v Asociaci pro mezinárodní otázky jako analytik specializující se na Izrael a Palestinu, blízkovýchodní politiku a humanitární praktiky. Na přednášce se bude věnovat současné situaci mezi Palestinou a Izraelem a blíže popíše její dlouholetou problematiku.

Jan Marian

Východní politika v ČR

Jan Marian je zvláštním zmocněncem ministra zahraničí pro Východní partnerství. Na MZV působí od roku 2008, věnoval se primárně východní Evropě, v uplynulých čtyřech letech též problematice dezinformací a společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU. Před nástupem na MZV působil v nevládním sektoru, mj. v AMO (člen Sekretariátu tehdejšího Pražského modelu OSN. Je absolventem FSV UK (mezinárodní studia a ruská a východoevropská studia). Na workshopu vysvětlí smysl projektu Východního partnerství (prohlubování spolupráce EU se státy východní Evropy a Kavkazu) a vysvětlí, jaký má vliv na českou východní politiku.



Tomáš Bendl

Svědectví: jeden z pilířů práce Lékařů bez hranic

Lékaři bez hranic už přes 50 let poskytují zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi. Každoročně léčí, očkují či operují miliony pacientů po celém světě. Zároveň veřejnosti přináší jejich životní příběhy a upozorňují na krize, jejichž důsledky zmírňují. Působí ve více než 70 zemích světa a od roku 1999 je organizace i nositelem Nobelovy ceny za mír. 

 

Tomáš Bendl pracuje v Lékařích bez hranic jako vedoucí komunikace od roku 2018. Má za sebou mise v Afghánistánu (2023), Ukrajině (2022) a Jižním Súdánu (2021). Jeho přednáška se bude věnovat jak jeho zkušenostem z terénu, tak hlavním pilířům fungování Lékařů bez hranic.



Lenka Králová

Život trans lidí v ČR

Lenka Králová (42) je povoláním softwarová vývojářka. V roce 2020 založila na YouTube pořad V Tranzu, kde formou zábavné talkshow s hosty představuje veřejnosti každodenní život trans lidí v ČR a inspiruje ty, kteří se k tranzici odhodlávají. Celková sledovanost pořadu už překročila dva miliony zhlédnutí. Hlavním cílem V Tranzu je ukazovat, že trans lidé jsou především lidé jako všichni ostatní, žijí si svoje obyčejné životy a mají jen nějakou životní komplikaci navíc, kterou si sami nevybrali.

Kromě svého pořadu se Lenka často vyjadřuje k trans tématům v médiích, je členkou správní rady organizace Pride Business Forum, členkou vládního výboru pro práva LGBT+ lidí a také členkou výboru spolku Trans*parent, který se aktivně stará o to, aby se trans lidem v naší zemi žilo lépe. Časopis Heroine jí udělil titul “Moje Heroine” roku 2023.

Sama si uvědomovala, že vnímá svoji identitu jinak již od útlého dětství, naplno si to však připustila ve 37 letech a o rok později započala hormonální terapii. Svůj volný čas nejraději tráví se svým jedenáctiletým synem a manželkou Nelou. Dále patří mezi její koníčky móda a klavírní improvizace.



Libor Zajíc

Pivo. Naše zlato, nebo náš problém?

Pivo je nejoblíbenějším nápojem v Česku a velkým kulturním fenoménem, o němž se píšou knihy, točí televizní pořady a pořádají odborné konference. Zároveň je však alkoholickým nápojem, jehož konzumace může vést k zdravotním obtížím a jeho nadměrné pití může zcela rozvrátit sociální život. Kde je hranice mezi pivní kulturou a obyčejným popíjením? Lze ji vůbec vytyčit? Patří pivo na reprezentativní seznam Národního dědictví? O tom všem s historiky Janou Piškulovou a Liborem Zajícem z Masarykovy univerzity.

Libor Zajíc je řešitelem projektu Kulturní dějiny piva vedeného pod záštitou Historického ústavu MU. Společně s Janou Piškulovou, jež je rovněž členkou zmíněného projektu, jsou součástí výzkumného týmu spadajícího pod Český svaz pivovarů a sladoven, jehož cílem je zapsání pivní kultury České republiky na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.



Jana Piškulová

Program I. přípravného setkání