V minulém čísle Chronu jsme psali o kauze otravy Alexeje Navalného chemickou látkou ze skupiny Novičok. Pokusy o otravu ruského opozičníka vyvolaly pozdvižení nejen u ruské opozice, ale i u západních novinářů a některých vrcholných politiků. Od vydání našeho prvního článku se však události dramaticky rozpohybovaly a kauza Navalnyj dnes otřásá celým Ruskem. V ruské ale i české internetové diskusi lze zaznamenat několik názorových proudů. Zatímco někteří považují Navalného za provokatéra a agenta západních tajných služeb, jiní se podivují nad jeho zdravým rozumem, neboť nerozumí důvodům, které vedly Navalného k návratu do Ruska. Kdo vlastně je Alexej Navalnyj? A proč se po otravě, která málem vedla k jeho smrti, vrátil do země, kde se ho, jak věří, snaží odstranit samotná vláda v čele s prezidentem Vladimírem Putinem? A nejdůležitější otázka, mění se v kontextu posledních událostí samotné Rusko?

Všudypřítomná korupce aneb ruská zhouba

Jedním z prostředků, jak Navalnému více porozumět, je jeho kanál na YouTube, na který již několik let nahrává videa věnující se korupci v Rusku. Podrobně v nich prezentuje výsledky vyšetřování, která provádí jeho Fond boje proti korupci. Navalnyj sám se na rozkrývání nejrůznějších kauz přímo podílí a postupně si na ruském politickém kolbišti vydobyl postavení nepohodlného kritika. Ve videích rozkrývá ohromný rozsah korupce v celé státní sféře. Premiér, prezident, nejvyšší vládní činitelé, vysocí státní úředníci, lidé naklonění režimu v obchodní a umělecké sféře, ti všichni získávají naprosto ohromující částky z úplatků a tunelování státních peněz. Ruská oligarchie je daleko za hranicí toho, co si běžný Evropan představuje pod pojmem korupce. Sám Navalnyj situaci trefně popisuje, když říká: „Nejedná se o skupinu okrádající stát, ale stát samotný, který financuje neukojitelnou a nenasytnou vrstvu oligarchů”.

Vladimír Putin má pozoruhodnou historii kontaktů a spolupráce s organizovaným zločinem. Při bleskovém kariérním vzestupu z úředníka v druhém největším ruském městě až k postu prezidenta Ruské federace se těchto kontaktů na všemožné oligarchy nezbavil, naopak, stal se jedním z nich. Za pomoci dohod, nátlaku a úplatků Putin nejen získal politickou moc, ale také ohromné bohatství. Krátce poté, co byl Navalnyj zadržen, vyšlo na jeho youtubovém kanále video s názvem „Putinův palác, historie největšího úplatku” a okamžitě se stalo jedním z nejsledovanějších videí na ruském YouTube. Do dnešního dne vidělo takřka dvě hodiny dlouhý dokument už bezmála 110 milionů lidí.

Není nutné se zde dlouze věnovat všem divadlům, kasinům a šíšovým salónkům, ani nábytku v hodnotě statisíců korun, který Putinův palác obsahuje. Navalnyj ve videu dopodrobna popisuje nejen přepych a luxus Putinova sídla, ale i konkrétní vlastnické struktury, přes které Putin celý palác (a také rozlehlé okolní pozemky a nedaleká luxusní vinařství) vlastní. Paláců jako je tento není na světě mnoho a ještě méně jich má v hlavní bráně pozlacenou dvouhlavou orlici, symbol ruských carů. Ovšem jen jeden hlídají jednotky FSB (Ruská tajná služba – pozn. aut.) a také jen jeden má vlastní bezletovou zónu.

Navalnyj vs. Putin

Navalnyj leží Vladimíru Putinu v žaludku již delší dobu. Jak ukázalo nezávislé vyšetřování Bellingcat a The Insider, agenti, kteří se Navalného několikrát pokusili zabít, jej začali sledovat už před několika lety. Navalnyj zjistil, že čas jejich první cesty, na které ho sledovali, nápadně koreluje s vydáním videa, ve kterém Navalnyj oznamuje, že v budoucnu hodlá kandidovat proti Putinovi.

Pravda je taková, že i kdyby ruský režim dovolil Navalnému kandidovat, byla by jeho šance na vítězství pramalá. Rusko bylo několikrát obviněno z manipulace voleb a oligarchové v čele s Putinem ovládají rozsáhlé mediální impérium, které do značné míry utváří veřejné mínění. Navalného podpora mezi Rusy tak není velká a až do událostí posledních měsíců byl on sám populárnější spíše na západě než mezi běžnými Rusy. S tak ohromným kolosem, jako je ruská vláda napojená na peníze od oligarchů, se dá jen těžko bojovat.

Přesto se v poslední době cosi mění. Podpora Navalného podle některých průzkumů roste, čemuž odpovídají i protesty za jeho propuštění. Regionální volby, které proběhly loni v září, sice vyhrálo Putinovo Jednotné Rusko, nicméně v některých regionech zvítězili i zástupci koalic hlásících se k Navalnému a jeho boji proti korupci. Zároveň narůstá nespokojenost obyvatel s vládou prezidenta Putina. Jak rozsáhlá je Putinova ztráta podpory se odhaduje jen obtížně. Je ale zjevné, že ani vládní propagandistická mašinérie není všemocná a že usilovnou prací a aktivismem se dá docílit alespoň náznaků změn.

Stagnující hospodářství a přicházející krize? 

Putinův oligarchistický režim ukradl Rusko jeho občanům, jako žába na prameni sedí na ruských zdrojích. Oligarchové ovládají všechny sektory ruského hospodářství, což se na zemi neblaze podepisuje. Rusko ekonomicky již několik let stagnuje. nefungující státní správa a ohromná korupce dál dusí ruskou ekonomiku. Vidět je to například na problémech ruského vojenského průmyslu, projekty jako je tank T-14 Armata nebo stíhačka nové generace PAK FA mají už několikaleté zpoždění a stále se nedaří začít je skutečně sériově vyrábět. Ovšem to je jen jeden ze symptomů nemocného ruského hospodářství. Vlivem evropských sankcí, nízkých cen ropy a koronavirovou krizí se ruské hospodářství dále propadá a klesají i příjmy obyvatel.

Právě fakt, že se vládě dlouhodobě nedaří řešit špatnou životní situaci obyvatel, problémy ve zdravotnictví, veřejné dopravě, ale i jinde, přispívá k potenciálním změnám. Lidé v Rusku už přestávají trpět všudypřítomnou korupci a tvrdou vládu nepřipouštějící jakoukoliv kritiku. Život běžných Rusů se dostává do kontrastu s Navalného videem, které má miliony zhlédnutí a zobrazuje nezměrné bohatství ruského prezidenta. Chabá infrastruktura, nefungující zdravotnictví a snižující se příjmy ve srovnání s podzemním hokejovým stadionem a tunelem na pláž v Putinově paláci vyvolávají touhu po změně i u lidí, kteří dosud nikdy na žádném protivládním protestu nebyli. Začínají cítit, že prohnilý Putinův systém vyčerpal své ekonomické možnosti a je teď pro Rusko spíše přítěží.

Protesty, které nyní v Rusku probíhají za propuštění Alexeje Navalného, tak nemusí být jen další vlnou nepokojů, která jednou za čas Rusko postihne. Může jít o první příznaky přicházející krize, která změní tvář Ruska. Letos v září mají v Rusku proběhnout parlamentní volby. Rusko se tak rázem může ocitnout ve stejné situaci, jako sousední Bělorusko. Dramatický nesoulad veřejného mínění a výsledků voleb by mohl být pověstnou poslední kapkou. Všeobecné povědomí, do kterého Navalnyj chytře vstoupil svým návratem do Ruska a virálním protiputinovským videem, se tak najednou může rychle obrátit. Z nepříliš významného kritika Kremlu se může stát alternativa putinovského Ruska. Roky, které teď Navalnyj nejspíše stráví ve vězení budou mít pro Rusko velký význam a na jejich konci může stát země, která se konečně zbavila chapadel oligarchie a vydala se vstříc demokratické budoucnosti.

Foto: Rave, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Kateřina Nováková

Kateřina Nováková

místopředsedkyně UNODC v modelu OSN

katerina.novakova@amo.cz

více informací ▼

Káťa je zarytý royalista už od pohledu. Když zrovna nemá co dělat, našli byste ji pravděpodobně nad rodokmeny britské královské rodiny či knihami o etiketě. Vzhledem k tomu, že mimo studia na právnické fakultě se také zajímá o žurnalistiku, inkluzivní vzdělávání, mooty nebo třeba golf, na práci historičky to zrovna nevidí.

SLEDUJTE NÁS!

Redakce

A jaké jsou vaše zážitky? O čem byste si chtěli přečíst v příštím čísle? Napište nám!