Rok 2020 přišel a následně zase odešel. To se ovšem nedá říct o skvostech, které během uplynulého roku vznikly a vy byste o ně rozhodně neměli přijít. Následující výčet je tedy souhrnem zajímavých úkazů z takzvané kultury. (Pokud vám následující tipy nepřijdou zajímavé, nezoufejte. Nudní jsme my, ne vy.)

Hudba

 

Bert & Friends – Panna a netvor

Vyšší než doporučená denní dávka hudebního surrealismu, novotvarů a anakolutů. Bertova muzika je lék proti trudomyslnosti a roku 2020.

Dukla – Honza

Parta z Vinohrad, která poeticky, ale s nohama na zemi vypráví o radostech i nesnesitelnosti života ve velkoměstě.

Glass Animals – Dreamland

Osobní zpověď, kterou frontman Dave Bayley přetavil v hudební žebříčky požírajícím album. Budeš skákat, budeš brečet. On repeat, on repeat.

Gleb – Leto v kufri

Glebovo nový EP dokazuje, že českej a slovenskej rap není jednolitá hmota a může nadchnout i ty, kteří rapu neholdují. Urob hluk!

Katarzia – Celibát

Trochu pop, trochu elektro, ale vždycky hlavně svoje. O tom, že člověk nemusí bejt vždycky silnej, o nefunkčních vztazích a o tom, proč by měla být příští premiérka drag queen.

King Krule – Man Alive!

Zrzek s duší Archy Marshall rád koketuje s jazzovými prvky a noří se sám do sebe. Občas ale vyplave z melancholie a medovým hlasem nás ujistí, že za každým mrakem je sluníčko.

clipping. – Visions of bodies being burned

Experimentální rapové album od skupiny, která se mimo jiné soustředí na propojení s Industriální hudbou pomocí inovativních beatů. Je to hodně surové, málo zvuků najednou. Zároveň peak jejich tvorby.

July Talk – Pray for it

Kanadská hudební skupina letos vydala třetí studiové album, ve kterém zásadně přetvořili svůj hudební styl, je to jemnější, příjemnější a hlavně pořád moc dobré. Nejzajímavější věcí je ale pořád kontrast mezi hlasy hlavních zpěváků a jejich propojení na celém albu.

Bakermat – The Ringmaster

Nové album od nizozemského producenta. Představuje splynutí soulu, jazzu a komplexních trumpetových a saxofonových sól s elektronickou hudbou.

 

Seriálová tvorba

 

Babylon Berlin (HBO)

  1. řada německý adaptace série detektivek zasazená do bouřlivýho přelomu 20. a 30 let. Jazz, dělnický stávky, prostituce, hromady carskýho zlata a fašizující tendence.

BoJack Horseman (Netflix)

Nejexistencialističtější (zkus to přečíst nahlas) kůň na světě se rozloučil 6. a poslední sérií svojí odysey Hollywoodem.

The Mandalorian (Disney+)

Tenhle rodinnej sci-fi western je balzám na duši pro všechny, kteří si z poslední trilogie Star Wars odnesli leda tak PTSD. This is the way.

 

Queen’s Gambit ♟ (Netflix)

Důvod, proč všichni poslední dva měsíce šíleli, že se musí naučit hrát šachy. Sice je to zase přešlo, ale už kvůli krásný kameře a scénáři se vyplatí tuhle minisérii dohnat.

 

  1. Série The Crown (Netlix)

Kdo už viděl předchozí série, tak novou sérii určitě očekával. Jsou ale určitě i ti, kteří tenhle seriál o britské královské rodině minuli. Musím říct, že hlavně kamera je v tomhle seriálu neskutečná.

 

Tiger King (Netflix)

Paradoxně docela detailní vykreslení kriminálních aktivit náhodného rednecka, co se nějakým nedopatřením dostal k “provozování safari”.

 

The Vietnam War

Výborný 16hodinový popis příčin, průběhu a důsledků války ve Vietnamu. Pro lidi ze Summitu mi to přijde jako must-watch. Bohužel se už nenachází na Netlflixu, ale stačí trochu hledat.

 

Filmy

 

Corpus Christi

Kluk z pasťáku s nejsmutnějšíma očima na světě se vydává za kněze a ví, že to nemůže skončit dobře. Vítejte v Polsku.

Chlast

Experimentovat s drogami se nevyplácí. Experimentovat s alkoholem může bejt úplně stejnej průser. Ale sledovat při tom Madse Mikkelsena je slast. Chlast.

Šarlatán

Z mnoha dobrejch důvodů se vydal tenhle opus Agnieszky Holland na lov Oscarů. Nasaj vůni moči, sušených bylin a vlhkých stěn vazební věznice.

Mangrove

První ze série filmů Small Axe vyprávějící o nesnázích přistěhovalců v Londýně 70. let. Inglan is a bitch.

 

1917

Dva neokoukaní mladí herci vyrážejí zachránit Robba Starka před ustupující německou armádou. Musejí se probít přes zákopy, lesy, řeky a nevyslovitelnou vesnici kdesi ve Francii. A to všechno na jeden záběr.

 

Le Mans ’66

Věčně zachraňovaný Matt Damon vyzve Batmana na souboj ve slavném závodě ve francouzském Le Mans. Hodně lidí tvrdí, že tenhle film má tzv. všechno.

 

Tenet

.tipochop incaš etámen ýretk, milf ýlěvkS. 10/10

 

Trial of the Chicago 7

Soudní historické drama z konce 60. let v USA, které je převyprávěno lehce a stravitelně, navíc se skvělým hereckým obsazením.

 

Knihy

 

Frederick Backman – Úzkosti a jejich lidé

Trochu bláznivý příběh o jednom lupiči, o jedné realitní prohlídce, ale vlastně o něčem mnohem víc. O tom, jak jsme všichni propojení, i když sami. A o tom, jak i ze situace, která je prostě na prd, může nakonec být dobrý konec.

Nina Špitálníková – Svědectví o životě v KLDR

Všichni známe KLDR jako zemi Kimů, jaderných zbraní a nereálně synchronizovaných pochodů vojáků a vojaček. Ale tohle jsou rozhovory s osmi uprchlíky, kteří vypráví o svých všedních životech. Jaká byla 10letá vojna, proč nechodit do nemocnic, jak se neřeší menstruace nebo kde si opatřit tetování nebo zahraniční seriály. Začnete si vážit úplně všeho, co máte.

 

Martin Řezníček Rozpojené státy

O všem, co se odehrává ve Spojených státech amerických z pohledu českého reportéra.

 

Jakub Szántó Z Izrastiny s láskou

O konfliktu v dlouho sužovaném regionu v podání člověka, který na místě žil řadu let. V knize popisuje nejen historický kontext, ale dává prostor spoustě osobních příběhů.

 

Podcasty

 

Stárnoucí mileniálové

Při poslouchání tohoto podcastu si přijdete jako v hospodě. Naproti vám sedí dva kamarádi, pijí vodu a debatují o všem možném kromě toho, co bylo původně zamýšleno.

 

Vinohradská 12

Je čtvrtek, 3. prosince, tady je Lenka Kabrhelová a Vinohradská 12, zpravodajský podcast Českého rozhlasu.

 

Redneck

Český podcast o americké politice zespoda i zvrchu od Matěje Schneidera. Pokud nestíháte sledovat politiku v USA a zároveň chcete zůstat v obraze.

 

The Daily

Od pondělí do pátku novinář New York Times Michael Barbarro posluchačům přibližuje důlěžité momenty z uplynulých dní.

 

„B U C H T Y,“ odpověděl Vojta Obuškevič.

 

Honza Pytela dává naštvánka

„O čem to je, nějaké tldr pls,“ píše Vítek.

„O všem a o ničem,“ odpovídá Honza Pytela.

„Jako asi to není na doporučení do Chronu,“ doplňuje Vojta.

 

Úvodní ilustrace: PSS, Lucie Vodvářková

Vít Batala

Vít Batala

předseda SPECPOL v Modelu OSN

vit.batala@amo.cz

více informací ▼

Vítek se narodil v Praze, dospívání strávil v Brně a teď je zase v Praze. Studuje marketingovou komunikaci a PR na Karlovce (co se tam vlastně učí, je každému záhadou). Léto tráví tím, že mlátí děti obaleným klackem po hlavě (někteří tomu říkají larp). Umí spoustu zbytečných věcí, rozezná podle chuti etiopskou a brazilskou kávu a fakt dobře hraje fotbálek.

Redakce

A jaké jsou vaše zážitky? O čem byste si chtěli přečíst v příštím čísle? Napište nám!